Suszarnie bębnowe, taśmowe i wymiennikowe – działanie, charakterystyka

Suszarnie bębnowe

Wykorzystanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań ma coraz większe znaczenie. Na rynku pojawiają się nowe technologie, dostępne dla każdego. Można zauważyć, że coraz bardziej rozwija się branża związana z dystrybucją biomasy. Ma to wpływ na pojawianie się nowoczesnych suszarni do biomasy. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, jakie rodzaje suszarni możemy zakupić i czym wyróżniają się.

Suszarnie bębnowe, suszarnie taśmowe – charakterystyka

Suszarnie bębnowe, dostępne na rynku przeznaczone są w celu otrzymania produktu lub substratu, przedłużania trwałości materiału albo poprawy wytrzymałości. Otrzymanie niskiej wilgotności produktów możliwe jest dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury oraz dużej ilości powietrza. Powietrze wykorzystywane jest również jako nośnik ciepła. Dzięki niemu odbywa się przemieszczenie surowca. Niezbędne jest jednak odseparowanie surowca w końcowym etapie.

Suszarnia taśmowa wykorzystywana jest do ciągłego suszenia i chłodzenia biomasy przy użycia powietrza lub gazu. Zaletą tego urządzenia jest to, że można kontrolować temperaturę w różnych sekcjach. Prędkość suszenia można modyfikować, co stanowi dodatkowy atut tego urządzenia. Niestety wykorzystanie suszarni taśmowej wiąże się z wykorzystaniem dużych pokładów prądu oraz uzależnieniem od warunków atmosferycznych.

Suszarnia taśmowa

Inne typy suszarni – jakie wyróżniamy?

Na rynku pojawiły się suszarnie wymiennikowe. Ich działanie polega na bezpośrednim kontakcie surowca z materiałem grzewczym. Powietrze, w przypadku tego urządzenia wykorzystywane jest jedynie do usuwania pary wodnej z suszarni. Do zalet tego rodzaju suszarni zaliczamy: niską temperaturę suszenia, niskie koszty suszenia, bezpieczeństwo, łatwą obsługę urządzenia, wysoką trwałość suszarni.

Suszenie biomasy – przebieg procesu

Pellet produkowany jest ze zrębków drewna oraz trocin. Pierwszym etapem jest rozcieranie surowca w młynie bijakowym. Następnie następuje suszenie  i zbieranie w cyklonach biomasy. Cząsteczki wydobywające się do atmosfery podczas przekazywania przez powietrze mokrego materiału są filtrowane.  

Zobacz także