W trosce o środowisko – Jakie znicze i wkłady do nich wybierać?    

znicze

Już za kilka dni wielu Polaków obchodzić będzie uroczystość Wszystkich Świętych . Skąd się wzięło to święto? Czy chrześcijanie powinni je obchodzić? W tym artykule powiemy również o rodzajach zniczy i wkładów do nich. Jakie znicze wybierać, żeby nie szkodzić, a raczej jak najmniej szkodzić środowisku? Zapraszamy do lektury.

1 Listopada – Dlaczego to święto zmarłych?

Święto zmarłych obchodzone jest przez Katolików od IX wieku. Ustanowione zostało przez papieża Grzegorza IV. Zatem nie ma nic wspólnego z wiarą pierwszych chrześcijan, a co za tym idzie prawdziwym chrześcijaństwem. Jednak tradycja często dla ludzi jest ważniejsza niż sama wiara i jej podstawy. A skąd wzięła się tradycja palenia zniczy? Na  samym początku palono ogniska i to na rozstaju dróg, by wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Na przełomie XVI i XVII wieku zaczęto palić ogień na grobach. Aktualnie pali się znicze. Dziś mamy w ich temacie bardzo dużo do wyboru.

Jakie znicze możemy kupić?

Co oferują sklepy w kwestii zniczy? Do wyboru mamy między innymi znicze artystyczne. Mają one różne kształty i kolory. Produkuje się je najczęściej z wysokogatunkowego szkła, nie plastiku, co jest ich plusem. Do zniczy tych można na ogół zastosować wkład elektryczny bądź tradycyjny olejowy lub parafinowy. Inny rodzaj zniczy to te okazjonalne. Przeznaczone są na specjalne okazje takie jak dzień mamy. Często w kształcie serca z napisem „Dla mamy” i tym podobne. Ostatnie, o których powiemy to znicze elektryczne – odznaczają się wysoką jakością, trwałością, estetycznością, a także długim czasem świecenia. To zdecydowanie opłacalny zakup.

wkłady olejowe do zniczy

Wkłady olejowe do zniczy – Czy zatruwają środowisko?

Wkłady olejowe do zniczy zawierają mieszaninę olejów, które w konsystencji przypominają masło. Dzięki połączeniu parafiny z olejami proces spalania się wydłuża. Świetnie nadają się na czas jesienno-zimowy, ponieważ niska temperatura na zewnątrz znicza sprzyja długiemu czasowi palenia znicza. Niestety, choć znicze produkowane z olei naturalnych reklamuje się często jako „ekologiczne”, to w większości pozyskuje się je z oleju palmowego. To z kolei wiąże się z wycinką lasów tropikalnych. Znicze parafinowe natomiast są produktami całorocznymi. Odznaczają się długim czasem palenia, równomiernym wypalaniem, brakiem kopcenia. Ale podobnie jak olejowe wpływają niekorzystanie na środowisko. Parafina jest pochodną ropy naftowej. Podczas spalania, wytwarza szkodliwe i toksyczne węglowodory.

Zobacz także